Notice: _load_textdomain_just_in_time függvény helytelenül került meghívásra. Translation loading for the neve domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Bővebb információ a Hibakeresés a WordPress-ben helyen. (Ez az üzenet a 6.7.0 verzióban került hozzáadásra.) in /home/tuzmyhu1/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
A Tűzmadár története – Daganatos betegek és hozzátartozóik pszichoszociális rehabilitációjáért
Skip to content

A Tűzmadár története

Alapítványunk teljes neve: Tűzmadár Alapítvány a Minőségi Életért

A Tűzmadár nevet Rohánszky Magda, onko-pszichológus már 1999-ben, egy beszélgetésben megemlíti, mikor arról folyt a diskurzus, hogy mikor az élet teljesen és reménytelenül összeomlani látszik, akkor is képesek lehetünk hamvainkból életünket újjáépíteni. Rohánszky MagdaLéna 2001. januárjában a Szent László kórház onkológiai centrumában kezdett munkát onko-pszichológusként.
Ettől kezdve, a daganatos betegekkel dolgozva már kibontakozott a Tűzmadár komplex támogatói és a gyógyítást kiegészítő programterve. Első lépésként elindította kollégákkal közösen a szakmai fókuszú Magyar Pszicho-onkológia Társaságot (MPOT).
Majd 2005-ben a Tűzmadár, mint önálló és országos lefedettséget biztosítani kívánó alapítvány gondolatát  az a sürgető szükségszerűség vetette fel, hogy a daganatos megbetegedések száma évről évre növekszik, mégis kevés az olyan szakember, akihez a rákbetegek segítségért fordulhatnának speciális lelki, pszichoszociális problémáik megoldásával, kezelésével kapcsolatban.

Olyan központot és lokális központok hálózatát kívántuk létrehozni és/vagy támogatni, ahol onkológiában jártas pszichológusok, gyógytornászok, dietetikusok, tanácsadók és az életminőséget támogató mentálhigiénés szakemberek, művészet- és mozgásterapeuták összefogottan, team munkában dolgoznak azért, hogy a daganatos betegeknek és hozzátartozóiknak minél komplexebb, sokrétűbb segítséget nyújthassunk a gyógyulás vagy a betegséggel való együttélés folyamatában.

A daganatos beteg számára megváltozik a világ. Csökken munkaképessége, változik a családban betöltött szerepe, fizikai és lelki erőnléte, egzisztenciális helyzete, életminősége. A gyógyulás elérése akár évekig tartó folyamat eredménye is lehet, miközben a beteget folyamatosan a bizonytalanság és a kiszámíthatatlanság érzése gyötri. Az új helyzettel való együttélés nem csak az érintettek, hanem a családtagok számára is nehéz feladatot jelent. Az érzelmi és fizikai terhekkel való megbirkózás néha emberfeletti erőfeszítéseket kíván.

Az életbe és a hétköznapi létbe való visszatérést, egy élhető, minőségében kielégítő élet újrateremtését, akárcsak átmenetileg is, szolgálta a Tűzmadár Alapítvány online programjaival, szakmai műhelyeivel és 13 éven át a Szent László kórház területén működő Tűzmadár Házzal.

Küldetésünk, céljaink:

Nevünk magában hordozza legfontosabb elveinket, céljainkat, terveinket. A rákbetegség sötét képzetét legyőző, fényhozó madár erőt és reményt sugárzó alakját választottuk jelképünknek:

A Tűzmadár az újrakezdés, az újra születés univerzális szimbóluma, a nap, a nemesség, egyediség és gyengédség hordozója. Fény, szépség és béke, győzelem a halál felett, hit és állandóság tartozik jelentései közé.

Ezeket az értékeket valósítja meg és közvetíti alapítványunk. Küldetésünknek tekintjük, hogy tevékenységünk, kutatásaink segítségével hozzájáruljunk a rák kialakulásának jobb megértéséhez, a daganatos betegek gyógyulásához, a betegek és hozzátartozóik esetében is a betegség bármely fázisában felmerülő testi – lelki problémák rendezéséhez, a rehabilitációhoz, illetve az életbe való visszagyógyuláshoz.