Notice: _load_textdomain_just_in_time függvény helytelenül került meghívásra. Translation loading for the neve domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Bővebb információ a Hibakeresés a WordPress-ben helyen. (Ez az üzenet a 6.7.0 verzióban került hozzáadásra.) in /home/tuzmyhu1/public_html/wp-includes/functions.php on line 6114
Itt minden szónak súlya van – Daganatos betegek és hozzátartozóik pszichoszociális rehabilitációjáért
Skip to content

Itt minden szónak súlya van

A beteg és a „többiek”

„A ’Hogy legyen esély a jó szóra’ című kampány a betegek és a „többiek”, az őket segítő szakmák közötti, lélektől lélekig való kapcsolatteremtésben nyújt segítséget. Legfontosabb eleme az S.O.S. Daganat! c. könyv. A daganatos betegségekkel küzdők és a „többiek”, gyakran sajnos két, egymástól elszigetelődő csoportot képeznek, és egyik csoport tagjai sem elégedettek azzal, ahogyan a másikkal szót értenek. Az S.O.S. Daganat! című könyv hiánypótló, intelligens segédeszköz, mely célzottan jeleníti meg beteg, orvos, pszichológus, dietetikus, lelkész és betegjogász összehangolt munkáját a gyógyulásért, a minőségi életért.” – mondta Kozák Zsuzsanna, a Vizuális Világ Alapítvány szakmai vezetője, a kampány egyik rendezvényén, az Írók Boltjában rendezett tájékoztatón.

Rohánszky Magda, onkopszichológus, a Tűzmadár Alapítvány vezetője a kommunikáció fontosságáról beszélt a rendezvényen. A beteg és az orvosok, a beteg és az egészségügyi szakdolgozók, a beteg és családja közötti kommunikáció sajátosságairól:

„Az onkológiai terület speciális, mert a rák életet veszélyeztető betegség, és ez a tény különösen nehéz helyzetet teremt a betegségfolyamatban résztvevők számára. Itt súlya van minden szónak, és annak is, hogy az a aszó mikor és miként hangzik el. Ezeken a tényezőkön múlik, hogy mennyire sikerül a betegben kiépíteni a biztonság érzését. …

A kommunikáció eszköz, amellyel az orvos közvetíti a beteg felé a rá váró lehetőségek és beavatkozások körét. Minden szó érzelmet kelt, ami befolyásolhatja a beteg döntését, terápiás együttműködését. Különösen fontos odafigyelni az általunk keltett érzésekre, amikor kiszolgáltatott, függő helyzetbe kényszerült emberrel beszélünk. …

Azt is tudni kell, hogy ami egy vizit során látszik egy betegből, az a viselkedése, sokszor csupán lénye lényegének töredéke. A mozgatók, a személyiség, értékrend, vágyak, stb. a láthatatlanban húzódik meg, mégis meghatározó. Ezért fontos az odafordulás, megértő figyelem és a megfelelő kérdések, hogy a mélyebb irányítókról is benyomást szerezhessünk.

 

A családtag vagy hozzátartozók, segítők körében az egyik gyakori hiba, amikor úgy segítik beteg családtagjukat, ahogy ők azt jónak látják, és nem azt nyújtják, amire az adott embernek valójában szüksége lenne.   …

 

Minél többet beszélünk a rákról, minél inkább átlátjuk a betegségfolyamatokat és kezelési lehetőségeiket, annál inkább csökkenhet bennünk a szorongás és a félelem, amely elősegítheti, hogy a betegek és az egészségesek világa közötti távolság egyre kisebb legyen. Ez a könyv a rákbetegséggel kapcsolatos kommunikációban óriási lépés, igazi híd lehet.”

 

(Idézet az Orvosok Lapja 2015/5 számából, Radnai Anna cikkéből)